Návštěva skutečného místa tragedie rodiny Jelínkových, známého z filmového zpracování 30 případů majora Zemana.

Jako jedněm z mála se nám podařilo stanout, byť po 46 letech, přímo na místě vonoklasské tragedie. K místu samotnému můžeme říci pouze to, že je vše jinak, než si nezasvěcený člověk vůbec domýšlí.
Z hrůzostrašné atmosféry ze 13. února 1968 nezbylo pochopitelně již nic, přesto nás během návštěvy napadly všelijaké otázky. Vysvětlení známe jak z vyšetřovacích spisů, tak z již zmíněného seriálu, jenomže… Nezbude nic jiného, než provést rekonstrukci jedné důležité okolnosti…

…a to, jak spadnout (skočit) do studny o průměru 80cm. hluboké 11,20 m. k hladině vody 7,60 m. do šesti metrů od vrchu vyskružované (dále jen zvětralá břidlicová skála s jílovitými vrstvami) a vylézt ven. Pokus posléze provedli pánové Josef Klíma a Jaroslav Mareš při natáčení reportáže.
Z tisku i dalších filmových reportáží se dozvídáme, že případ má jasný průběh. V krimi edici Blesk extra rekonstruuje kriminalista Karel Malý děj odehrávajicí se ve studni kde na syna Ing. Stanislava Jelínka padá jeho otec Stanislav Jelínek st. Po vzájemné potyčce se invalidní syn vyšplhá ze studny ven a uteče do Černošic. V reportáži „Poslední zvrat v případu Studna: Objev pitevního protokolu usvědčil vraha“ však tuto možnost ten samý kriminalista popírá. V téže reportáži se z Archívu bezpečnostních složek dozvídáme, že 16 až 17 letý Stanislav měl mít pohlavní styk se svoji matkou, kterou otec po tomto zjištění fyzicky týral, což nakonec vyústilo ve vraždu.
Jediná, snad pravdivá informace tohoto příběhu je o místě posledního odpočinku Ing. Stanislava Jelínka.

Fotogalerie, Petr Drbohlav 2014 (se svolením)
https://www.denik.cz/diskuse/pribeh-studny-v-cem-se-zmylili-esenbaci-i-major-zeman-vysetrovani-melo-trhliny.html
xx xx
odpovědět
Hana Demová (329919) 10.01.2025 13:14:54
……. Co se týče zápasu ve studně, když se člověk chce utopit a topí se, stejně má tendence se všeho chytat. .Studna je hluboká přes jedenáct metrů, k hladině vody je to shora přibližně sedm a půl metru. A skruže betonové šahali do 6 metrů. Víc místa bylo dolejc.
—–
Docela zajímavá poznámka. Nevíte, zda pan Mareš při své rekonstrukci v bazénu vzal i toto v úvahu? Měl jste možnost při své návštěvě nahlédnout i do studny: Nebyla ta nevyzkružovaná spodní část studny, minimálně kolem úrovně hladiny vody jakoby ,,cylindrická“?
Do studny jsem se nedíval, byl jsem rád, že jsem dostal povolení si ji prohlédnout a nafotit tak jak ji vidíte. Studna má vnitřní průměr 86cm, shora vyskružovaná, myslím že míň než 6m. Dále je kopaná v opuce.
Hloubka je myslím 15,5m, kam sahala hladina už nevím. Pokud vám do té hloubky někdo hodí na hlavu 50kilogramový pytel cementu patrně to nepřežijete. Ing. Stanislav Jelínek si měl zažádat o zápis do Guinnessovy knihy světových rekordů.
Jaroslav Mareš natáčel reportáž později a jak toto probíhalo nevím.
Tento případ je pořád zcela neobjasněný a tak to už nejspíš zůstane.
Jelínek mladší nabízel čtyři verze toho, co se tam událo.
Myslím, že tu tragickou událost měli na svědomí oba dva.
Existuje výpověď, že jelínek mladší, den před událostí, tahal suchou slámu do baráku a z jeho řeči příbuzní zpětně vytušili, že zapálení baráku měl na svědomí právě on.
Vzhledem k jeho tělesného postižení je takřka vyloučeno aby sám v jednu noc přemisťoval v domě předměty k vůli založení požáru a to na několika místech a provedl poničení ovocných stromů. Celá akce byla předem připravena.