Úvod
V noci z 12. na 13. února 1968 se v malé obci Vonoklasy nedaleko Prahy odehrála tragédie, která se zapsala do dějin československé kriminalistiky jako jeden z nejzáhadnějších a nejděsivějších případů. Případ, známý jako „Studna“, inspiroval epizodu seriálu 30 případů majora Zemana a v roce 2025 i novou šestidílnou minisérii Studna na platformě Voyo. I přes uplynutí více než padesáti let zůstává případ opředený mýty, spekulacemi a nezodpovězenými otázkami. Tento článek shrnuje dostupné informace o tragédii rodiny Jelínkových, vyšetřování a jejím dopadu na veřejnost.
Pozadí rodiny Jelínkových
Rodina Jelínkových – Stanislav starší (*1911), jeho manželka Marie (*1915) a jejich syn Stanislav mladší (*1939) – žila v domě čp. 96 v ulici U Strouhy ve Vonoklasech. Rodina byla popsána jako uzavřená a izolovaná od místní komunity. Stanislav starší, bývalý voják a kreslič, trpěl podle některých zdrojů neuropsychopatickými problémy, které se zhoršovaly. Marie pracovala jako uklízečka v černošickém zdravotním středisku, zatímco jejich syn, přes dětskou obrnu, která mu způsobila částečné ochrnutí ruky a nohy, vystudoval jadernou fyziku na ČVUT a získal titul inženýra.
Napětí v rodině eskalovalo kvůli dlouhodobým sousedským sporům. V listopadu 1967 došlo k potyčce, při níž Stanislav starší pobodal dva sousedy, což vedlo k policejnímu vyšetřování a plánovanému výslechu na 13. února 1968. Tento incident pravděpodobně přispěl k psychickému napětí v rodině.
Osudná noc
V noci z 12. na 13. února 1968 zachvátil dům Jelínkových požár, který nahlásili sousedé kolem čtvrté hodiny ráno. Hasiči, kteří dorazili na místo, museli vyrazit zamčená vrata, aby se dostali na pozemek. Po uhašení požáru objevili v domě ohořelé tělo Marie Jelínkové s rozbitou hlavou, pravděpodobně způsobenou sekerou. Ve studni hluboké přes 11 metrů nalezli tělo Stanislava Jelínka staršího s pořezanými zápěstími. Jediným přeživším byl Stanislav mladší, nalezený v šoku a vyčerpaný v nedalekých Černošicích.
Podle oficiální verze vyšetřování Stanislav starší zavraždil svou ženu, založil požár, zničil zahradu a donutil syna, aby skočil do studny, kam skočil i sám. Stanislav mladší údajně s otcem svedl boj, při kterém otce přemohl, vylezl ze studny a utekl do Černošic. Tato verze však vyvolává pochybnosti kvůli fyzickým omezením Stanislava mladšího a úzkému průměru studny (přibližně 80 cm), který by boj dvou osob prakticky znemožnil.
Vyšetřování a pochybnosti
Vyšetřování vedl major Josef Strouhal a zahrnovalo tým kriminalistů, soudních znalců z biologie, psychologie a psychiatrie. Přestože případ byl rychle uzavřen s tím, že vrahem byl Stanislav starší, mnoho otázek zůstalo nevyjasněno. Například výpovědi Stanislava mladšího se měnily – zpočátku tvrdil, že útočníkem byl neznámý muž, později přiznal, že se sám pořezal a bojoval s otcem.
Nově objevený spis prokuratury v roce 2022 odhalil nesrovnalosti ve výpovědích a naznačil, že vyšetřování mohlo být ovlivněno tehdejším komunistickým režimem. Někteří spekulují, že Stanislav mladší, coby nadějný vědec, mohl být chráněn Státní bezpečností kvůli jeho práci v jaderné fyzice, a dokonce se objevily teorie o zapojení tajných služeb. Ztracený původní vyšetřovací spis a absence pitevních protokolů tyto spekulace jen posílily.
Dopad a odkaz
Případ Studna se stal legendou díky zpracování v seriálu 30 případů majora Zemana z roku 1978, kde rodina Jelínkových vystupovala pod jménem Brůnovi a Vonoklasy byly přejmenovány na fiktivní Hájice. Epizoda, označovaná jako „československý horor“, traumatizovala generace diváků a podnítila vlnu „kriminální turistiky“ do Vonoklas.
V roce 2025 případ ožil v nové minisérii Studna na Voyo, která se zaměřila na psychologické aspekty a nové teorie. Režisérka Tereza Kopáčová uvedla, že chtěla prozkoumat, proč se příběh stal součástí kolektivní paměti. Seriál zkoumá nejen tragédii, ale i možné motivy a nevyjasněné otázky.
Dům Jelínkových byl po požáru přestavěn a studna je dnes užší a zakrytá čerpadlem. Místní obyvatelé, jako starosta Pavel Jirkovský nebo pamětnice Marie Šebánková, vzpomínají na případ s odstupem, ale zdůrazňují, že stigma tragédie nad obcí stále visí.
Mýty a spekulace
Případ obklopují četné mýty – od domněnek o ukrytém zlatě na pozemku Jelínkových až po konspirační teorie o zapojení Státní bezpečnosti či sovětských služeb. Někteří tvrdí, že Stanislav mladší mohl být skutečným vrahem, chráněným kvůli své vědecké kariéře. Jiní spekulují, že požár a vraždy byly zinscenovány, aby zakryly jiné motivy. Tyto teorie podporuje i fakt, že Stanislav mladší nikdy o událostech veřejně nepromluvil a zemřel v roce 2002 na mozkovou mrtvici.
Závěr
Případ Studna zůstává jedním z nejkomplikovanějších a nejvíce fascinujících případů české kriminalistiky. Ačkoliv oficiální verze označila Stanislava Jelínka staršího za pachatele, nesrovnalosti ve vyšetřování, změny ve výpovědích a ztracené dokumenty udržují pochybnosti naživu. Tragédie rodiny Jelínkových je připomínkou, jak mohou rodinné konflikty, psychické problémy a společenská izolace vést k nenapravitelným činům. I po více než padesáti letech zůstává případ Studna mrazivým příběhem, který pokračuje v inspirování umělců, kriminalistů i veřejnosti.